top of page

הנחל הקרוי על שם עץ שאגדות רבות נקשרו בשמו – הקטלב. טיול בהרי ירושלים המשלב הליכה בין מעיינות וסבך, מפלונים מאתגרים ונוף הררי.

כמה דברים חשובים שצריך לדעת לפני..... 

  • אופי הטיול: אורכי

  • משך הטיול: כשלוש ארבע שעות

  •  דרגת קושי: קל

  •  הטיול מתאים לעונה: כל השנה , סכנה אחרי גשמים

  •  אורך מסלול הטיול: כ-2 קילומטר

  • ציוד חובה: נעלי הליכה, כובע, מים, פנס

  •  מאפייני מים במסלול: מפלונים בירידת סולמות

  • הערות: סכנת החלקה לאחר הגשמים

הנחל נקרא על שם עצי הקטלב הרבים השזורים לאורכו, יובל של נחל שורק. שורק הינו זן משובח של גפנים. לכן נמצא גתות רבות באזור זה , ניתן להבין שגידול גפנים היה אחד מענפי העיסוק העיקריים של תושבי הרי יהודה בתקופות השונות. עובדה לכך, ריבוי היקבים באזור זה..

נחל שורק, הנחל הגדול ביותר המנקז את הרי ירושלים זורם ונשפך לים התיכון מדרום לקיבוץ פלמחים. הנחל משמש כיום להזרמת מי הקולחין של שפכי העיר ירושלים וסביבותיה לעבר הים. בשנים האחרונות הוקמו מספר מפעלי טיהור לאורכו וכיום המים שזורמים בו אמנם אינם טובים לרחצה ושתייה אך הם יכולים לשמש להשקיה בחקלאות .

נמשיך לעבר עין גיורא שהינו מעיין הקטן הנובע לתוך בריכת אבן אטומה ,סביב למעיין גדלו בוסתנים שכללו בעיקר עצי שקד וזית אך כיום נמצא בעיקר צמחי בר

כגון: נענע משובלת, פטל קדוש שפרותיו מתוקים לחיך, ערברבה שעירה ועוד. במעגל מעט יותר רחוק מהמעין נוכל לפגוש את הסירה הקוצנית והאזוב המצוי שנמצאים סביב. אם נבוא בחודשי החורף והאביב נוכל למצוא רקפות, כלניות,פרגים ושאר פרחים מרהיבים ביופיים..

נרד במפלונים מאתגרים בין עצי החורש ונהנה מהנוף הקסום של הרי יהודה הירוקים

נמשיך לכיוון סכר בטון ישן ושבור. סכר זה הוקם בימי המנדט הבריטי ושימש לאגירת מים ששימשו להסקת דודי הקטרים שנעו משנת 1882 בקו הרכבת ההיסטורי תל אביב-ירושלים

נעבור בין טרסות חקלאיות נגיע לגשר הרכבת ניתן להבחין בתחנת הרכבת הישנה של בר-גיורא שפעלה משנת בשנת 1892כשנשמעו צופרי רכבות כאן בנחל לראשונה ,למעשה היו אלה הצפירות הראשונות במזרח התיכון של הפלא הטכנולוגי הקרוי רכבת. הנסיעה מתחנת הרכבת ביפו לירושלים שאורכה הוא 82 ק"מ, ארכה בזמנו ארבע שעות. .

אגדה על הקטלב

באחד מכפרי ההר התגוררה נערה יפיפייה, שכל בחורי הכפר חפצו להתחתן איתה. ויותר מכולם אהב אותה מחמוד, בנו של העשיר והתקיף בפלחים. הוא חיזר אחריה בסתר בעת שהלכה לשאוב מים מן המעיין לביתה, והוא מצא חן בעיניה והיא השיבה לו אהבה. ויבוא מחמוד אל אביו ויגלה לו את צפונות ליבו, ויבקשו ללכת אל הוריה ולבקש את ידה, אך האב סירב, ולא נימק סירובו לבנו. וסיבת הסירוב הייתה תאוותו המושחתת, כי חפץ הזקן לקחת לעצמו את היפיפייה לאישה שנייה בעת זקנתו. והבחור מחמוד שיקע צערו בעבודה קשה, ויהי בשדה יומם ולילה עם צאן אביו. ובאחד הימים, הגיע האב לבקר את צאנו הרועה בשולי החורש, פנה אליו הבן שנית וחזר על בקשתו, והאב ברוע ליבו דחה את משאלו ואמר: לא אוכל למלא בקשתך, כי חפצתי אני לשאת את הנערה לאישה, והיא תהיה אמך החורגת.

הבחור הנדהם וניסה לרכך את לב האב, אך זה היקשה עורפו. ותפרוץ ביניהם מריבה קשה, ומריב שפתיים עברו לתגרת ידיים. ובחמתו הניף הבן את מקלו על אביו, ויכהו בראשו מכה אדירה, ויהרגו. ומן המקל המוכתם בדם הרצח, צמח עץ אדום הנקרא קאתיל, כלומר ההורג או הקוטל, ובעברית: קטל-אב

לסיום המסלול הקווי בנחל קטלב נעבור מתחת לפסי הרכבת. כעת, מטרים בודדים יפרידו בינינו לבין המים המטוהרים הזורמים בנחל שורק.

נחל קטלב

bottom of page