top of page
WhatsApp Image 2024-04-30 at 10.30.38.jpeg

טיול מזמר למושבות הברון
02/06

IMG_2831.jpg

מה כלול?​​​

  • אוטובוס - איסופים לפי הרשמה

  • כניסה לאתרים

  • נגנית אקורדיון - נחמה אל על

  • מדריך/מלווה ישראלי

עלות

195 שקל למשתתף

תכנית הטיול

גני הנדיב - גני הזיכרון המרהיבים והמטופחים משתרעים על פני 70 דונם. בשנת 1954 הובאו עצמותיהם של הברון ושל הברונית מצרפת לישראל ונטמנו בגני רמת הנדיב בטקס ממלכתי. מאז ועד היום פתוחים שערי הגנים לציבור המבקרים. למרות קרבתם לכבישים וליישובים, תכנון הגנים נעשה כך שהמטייל יוכל להתנתק מההמולה בחוץ וייהנה מהשקט והשלווה בשבילי הגנים. במרכזם של הגנים נמצאת מערת הקבר של הברון רוטשילד ושל אשתו עדה (אדלאייד), וסביבה שתולים גן הוורדים, גן האיריסים, גן הדקלים, גן הריחות וגן המפלים. לכל אחד מהגנים הללו יופי ייחודי המזמין את המבקר לחוויה של שלווה ופליאה. אנו מזמינים אתכם לטייל בשבילים הראשיים, ולא לשכוח “לטעום” גם מהשבילים המשניים. ולהתחבר לטבע.

נמשיך להליכה בדרגה קלה לעין צור כשעה וחצי, עין צור הוא מעיין ששימש להשקיית גידולים חקלאיים באזור בשיטת השלחין. על מנת להגדיל את ספיקת המעיין חצבו ניקבה שהגדילה את פתח יציאת המים, אנו נכנס ונלך בנקבה עד למקום שבו מותקן שער ברזל. מבית המעיין זורם פלג המים לאורך שביל קטן. לאורך הפלג ובגדות הבריכות, מעשה ידי אדם, מתפתח בית גידול טבעי לח המאופיין בצמחיית מים ובעושר בעלי חיים זעירים.

בסמוך למעיין נמצא בית מרחץ מרשים שבו נוכל לזהות את שלושת החדרים המאפיינים בית מרחץ רומאי: החדר הקר, החדר הפושר והחדר החם. המעבר בין החדרים נועד כדי להרגיל את הגוף לחום האדים. האדים פתחו את נקבוביות העור וסייעו לאדם הנהנה מבית המרחץ לנקות את עורו גם ללא סבון, שלא היה קיים בתקופה ההיא. מבנה בית המרחץ מקורה ומאפשר ביקור והצצה נוחים.

שביל שהוא מסע בזמן, ובמרכזו סיפורו של עין צור – מעיין שופע שהביא לכאן מתיישבים רבים בתקופות היסטוריות שונות. כשאנו מלוּוים בחורש ים־תיכוני ובתצפיות נוף לבקעת הנדיב, נכיר בית מרחץ רומי ונגלה את סוד קסמם של המים, נחלוף על פני שרידי בית חווה ונזכה להמון פינות קסומות למנוחה.

סיור מזמר בבנימינה בעקבות אהוד מנור
עם סיפורים, אקורדיון ושירונים נטייל בבנימינה בעקבותיו של הפזמונאי אהוד מנור. מגן יד לבנים, דרך רחוב המייסדים אל גן שבעת המינים וסיום על יד קברו שבבית העלמין המקומי. סיפורים ושירה, תולדות חייו, שירתו ופועלו והשפעתו בתחום הזמר והתרבות הישראלית.


טיול מזמר מודרך שבו נספר את תולדות המושבה והולדתה כאחת המושבות האחרונות שהקים בארץ הברון רוטשילד.  על הענף החקלאי המיוחד שפותח שם, עלייתו ונפילתו. על הקריאה לפועלים חקלאיים והקמת שכונה מיוחדת עבורם. על המשפחה הראשונה שבנתה את ביתה בשכונת הפועלים ושלושת בניה.

אהוד מנור נולד במושבה בשנת 1941 כבן שני מתוך שלושה. נעקוב אחר המשפחה החביבה שחוותה קשיים וטראומות הבאים לידי ביטוי בשירתו של אהוד מנור. על ימי בית הספר, על נפילת אחיו הצעיר יהודה, על החיים בתל אביב והולדת שלושת ילדיו, שלכל אחד מהם נקדיש שיר.  על שיא עולמי בו מחזיק אהוד מנור, שאיש לא השתווה לו, על מלאכת התרגום שנעשה בכישרון ומקצועיות לאורך כל שנות העבודה.  על המחלה הארורה שממנה יצא בשן ועין ועל השיר שכתב זמן קצר לפני מותו בו הסביר לנו איך עלינו לזכור אותו.

סיום במסלול בנקבה רטובה בפארק אלונה
אתר נקבת מים עתיקה מהתקופה הרומית – ביזנטית. הסיור כולל הליכה בנקבה במים שגובהם עד כ-70 ס״מ. 
האתר נמצא בפארק אלונה, שהוא פארק טבעי של חורש ים-תיכוני ירוק ויפה. כל הפארק משתרע ממושב עמיקם ועד בת שלמה באזור רמות מנשה – לא רחוק מזיכרון יעקב ובנימינה.

תמונות מהטיול

Blue Skies
טיול מזמר למושבות הברון

טופס הרשמה לטיול

bottom of page